Zyskaj na popularności
Zdobądź nowych klientów
Przedstaw się w sieci
Aurelia Błaszczyk 2019-08-18 0 komentarzy

Objawy zażywania narkotyków

Objawy zażywania narkotyków

Dla najbliższych osoby zażywającej substancje odurzające głównym znakiem rozpoznawczym jej uzależnienia jest zmiana zachowania oraz sposobu bycia, przejawiająca się m.in. drażliwością, nerwowością, wahaniami nastroju oraz problemami z koncentracją. Uzależniony może odczuwać również częste bóle głowy, bóle żołądka i w klatce piersiowej, a także może mieć problemy ze snem i częste przeziębienia. Dodatkowo można zauważyć u niego spadek wagi oraz wychudzenie. 

Objawy zażywania narkotyków obejmują również zamknięcie się w sobie osoby uzależnionej, co powoduje, że trudno do niej dotrzeć, ponieważ unika rozmów i kontaktów z rodziną. W zależności od rodzaju uzależniającej substancji mogą występować także inne symptomy. Na przykład kokaina powoduje rozszerzenie źrenic, swędzenie i łuszczenie się skóry, nadpobudliwość, niepokój psychiczny oraz katar. Zażywanie amfetaminy objawia się m.in. pobudzeniem, zawrotami głowy i nieuzasadnionymi lękami. Heroina natomiast powoduje zwiększenie odporności na ból, zwężenie źrenic oraz ospałość.

Kokaina, amfetamina i heroina to tzw. narkotyki twarde, czyli takie, które posiadają najwyższy czynnik uzależniający, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Ich stosowanie niesie za sobą najpoważniejsze konsekwencje, jak: HIV, wirusowe zapalenie wątroby, choroby układu krążenia, a także śmierć. Oprócz narkotyków twardych wyróżnia się narkotyki miękkie jak: marihuana, ecstasy czy grzybki halucynogenne. Substancje te nie uzależniają fizycznie, jednak mają wpływ na psychikę i przy częstym stosowaniu mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia.

Więcej informacji na temat objawów zażywania narkotyków znajduje się pod linkiem osrodek-arkadia.pl. Można przeczytać tam również o sposobach pomocy osobom uzależnionym.

Skomentuj artykuł jeśli uznajesz go za użyteczny